Licówki są to bardzo estetyczne uzupełnienia protetyczne stosowane w odcinku przednim uzębienia. Wykonywane są najczęściej z porcelany ale mogą być również wykonane z materiału kompozytowego. Są one w postaci cieniutkich płatków, które są mocowane na powierzchni wargowej zębów. Licówki likwidują wszelkie estetyczne niedoskonałości zębów sprawiając, że są one idealnie piękne. Licówkami pokrywamy plamy i przebarwienia, których nie udało się wyeliminować w trakcie wybielania. Powodują, również korektę estetyczną kształtu zęba poprzez jego wydłużenie, skrócenie oraz korektę położenia zęba w łuku zębowym w przypadku niewielkich nieprawidłowości. Możemy nimi również zamykać diastemę (szparę) między zębami przednimi.

Licówki zakłada się na odpowiednio przygotowany ząb-szlifujemy go jedynie w obrębie szkliwa. Stosujemy w przypadku zębów o wątpliwych walorach wizualnych np przy przebarwieniach które nie usunęliśmy procesem wybielania, nieprawidłowym kształcie.

Musimy pamiętać, że założenie licówki wiąże się z ingerencją w szkliwo zęba dlatego w pierwszej kolejności staramy się stosować mniej inwazyjne metody leczenia i dokładnie analizować wskazania do tego rodzaju uzupełnienia protetycznego. Licówka nie jest alternatywą dla korony protetycznej. W przypadku dużego zniszczenia zęba niestety nie możemy jej zastosować. Niezaprzeczalną jednak zaletą licówek jest doskonała estetyka.