1.KORONA PROTETYCZNA

Korona protetyczna jest to uzupełnienie stałe, które jest polecane pacjentowi w przypadku dużego zniszczenia tkanek zęba. Jeżeli niemożliwa jest odbudowa materiałami kompozytowymi lub trwałość takiego uzupełnienia jest wątpliwa wówczas podejmujemy decyzję o koronie protetycznej.

WSKAZANIE DO KORON

Jeżeli mamy zęby, które są z dużą ilością wypełnień, po urazach, zęby starte, przebarwione, leczone endodontycznie, bardzo zniszczone, wówczas zdecydujemy się na wykonanie korony.

PRZECIWSKAZANIA DO WYKONANIA KORONY

Na takie uzupełnienie protetyczne nie zdecydujemy się u Pacjentów, którzy mają rozchwiane zęby, zęby nieprzeleczone kanałowo, ze złą higieną jamy ustnej.

Istnieje wiele rodzajów koron protetycznych, dlatego decyzję o wyborze odpowiedniego rodzaju korony zostaje podjęta wspólnie z Pacjentem. Pod względem estetyki najkorzystniej jest wykonać koronę pełnoceramiczną lub na podbudowie z tlenku cyrkonu-Lava, ponieważ jesteśmy w stanie idealnie odtworzyć kolor, oraz przezierność uzupełnienia protetycznego idealnie imitując naturalny ząb.

NA CZYM POLEGA ZAŁOŻENIE KORONY?

Po dokładnej diagnozie i analizie warunków zwarciowych oraz po uprzednim przygotowaniu zęba polegającym na leczeniu endodontycznym-kanałowym oraz wzmocnieniu wkładem z włókna szklanego ząb taki jest szlifowany. Zabieg jest bezbolesny ponieważ Pacjent jest miejscowo znieczulany. Po oszlifowaniu pobieramy wyciski, które zostaną przesłane do laboratorium protetycznego oraz dobieramy kolor naszej przyszłej korony. Pacjent zostaje zabezpieczony koroną tymczasową.

Po kolejnych przymiarkach korona protetyczna zostaje na stałe zacementowana w ustach Pacjenta za pomocą specjalistycznych cementów protetycznych.