Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Jeżeli nie będziemy dbać o regularne wizyty higienizacyjne dojdzie do powstania twardych złogów nazębnych, które mogą prowadzić do chorób dziąseł i przyzębia-paradontozy a nawet do utraty zębów. Szybkość tworzenia się kamienia nazębnego jest dla każdego procesem indywidualnym, ponieważ głównie zależy od składu śliny. Wyższe pH sprzyja szybszemu procesowi odkładania kamienia nazębnego. Bardzo ważne jest aby pomimo codziennego dbania o nasze zęby poprzez odpowiednie pasty, płyny i nici zadbać o regularne usuwanie złogów nazębnych w gabinecie stomatologicznym.

NA CZYM POLEGA SCALING?

Scaling jest zabiegiem polegającym na bezbolesnym usuwaniu kamienia nazębnego. Większość pacjentów nie wymaga znieczulenia, jeżeli jednak nasz Pacjent posiada obfite złogi nazębne lub ma odsłonięte szyjki zębowe wówczas zabieg ten wykonujemy w znieczuleniu miejscowym oraz dzielimy go na etapy w celu poprawy komfortu.

Zabieg ten jest wykonywany najczęściej raz na pół roku. Jest to oczywiście wartość uśredniona, ponieważ lekarz stomatolog indywidualnie dla każdego Pacjenta dobiera częstotliwość takiego zabiegu.

U osób pijących duże ilości kawy, herbaty oraz palących kamień nazębny tworzy się szybciej. W naszym gabinecie używamy scalera ultradzwiękowego firmy EMS,który generuje drgania z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy na sekundę. Drgania te przenoszone są na końcówkę roboczą którą w odpowiedni sposób dotykamy do powierzchni złogu nazębnego rozbijając go na drobne elementy łatwe do usunięcia.

Po dokładnym oczyszczeniu wszystkich powierzchni zębów z kamienia nazębnego przystępujemy do zabiegu zwanego PIASKOWANIEM.W dalszej kolejności całość uzębienia polerujemy za pomocą specjalistycznych szczoteczek, gumek oraz past polerskich, tak aby powierzchnia zębów była idealnie gładka i minimalizowała możliwość powstawania kamienia nazębnego. Na sam koniec na wyczyszczone powierzchnie nakładamy lakier fluorkowy. Po tak wykonanym zabiegu i prawidłowej higienie jamy ustnej osad i kamień nie będzie miał tendencji do odkładania się.