Endodoncja jest to dział stomatologii zajmujący się leczeniem kanałowym zębów. Termin ten u bardzo wielu Pacjentów wywołuje paniczny strach. Czy słusznie? Oczywiście, że nie! Jest to mit!

NA CZYM POLEGA LECZENIE KANAŁOWE?

W dobie dzisiejszej stomatologii jest to leczenie całkowicie bezbolesne. Odbywa się najczęściej na jednej wizycie, jednak w określonych tn_DSC_2842przypadkach może być koniecznych kilka wizyt-zdarza się to jednak rzadko. Lekarz opracowuje kanały nadając im odpowiedni kształt, przepłukuje dużą ilością środków dezynfekujących tak, aby nastąpiło usunięcie toksyn bakteryjnych z kanału zęba oraz osusza go. Kolejnym etapem jest bardzo szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych oraz odbudowa korony zęba. Ząb zostaje odbudowany w zależności od stopnia zniszczenia korony-od prostego wypełnienia do odbudowy protetycznej koroną. Całość leczenia monitorowana jest poprzez zdjęcia rtg.
Prawidłowe leczenie jest czasochłonne i wymaga od lekarza wiedzy i cierpliwości, jednak prawidłowo przeleczony ząb może służyć Pacjentowi jeszcze przez wiele lat.

LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM

tn_DSC_2814W naszym gabinecie dysponujemy mikroskopem. Każde leczenie kanałowe-endodontyczne odbywa się przy jego zastosowaniu. Przewaga leczenia pod mikroskopem polega na zastosowaniu powiększenia oraz specjalistycznego oświetlenia. Dzięki temu uzyskujemy maksymalną precyzję podczas wykonywanych zabiegów. Leczenie kanałowe nie zawsze kończy się sukcesem. Wynika to z faktu iż większość zębów ma nietypową budowę m.in. dodatkowe kanały,wąskie lub zamknięte kanały lub zakrzywione korzenie.We wszystkich tych przypadkach leczenie pod mikroskopem zwiększa szansę na prawidłowe leczenie zębów,które były przeznaczone do usunięcia. Leczenie pod mikroskopem umożliwia dostrzeżenia przez lekarza wcześniej niewykrywalnych struktur,przewężeń,obliteracji dlatego zwiększa się trwałość i skuteczność prowadzonego leczenia.

LASER

W naszym gabinecie dysponujemy laserem diodowym EZLASE amerykańskiej firmy Biolase.

  • Jak działa laser?

    Nasz laser emituje długość fali 810nm lub 980nm.Energia przez niego emitowana jest zoptymalizowana na działanie z hemoglobiną co minimalizuje krwawienie podczas zabiegu i skraca czas gojenia.

  • Jaka jest przewaga lasera nad tradycyjnym skalpelem?

    W porównaniu do tradycyjnych chirurgicznych metod leczenia laser stomatologiczny jest delikatniejszy,bardziej przewidywalny i często nie wymaga znieczulenia miejscowego. Stosowanie skalpela w przypadku wykonywania zabiegów chirurgicznych wiąże się bardzo często z obfitym krwawieniem, dużym bólem po zabiegowym oraz wysokim ryzykiem wystąpienia recesji dziąsła. Cięcie tkanki skalpelem zostawia otwarte końcówki nerwowe, czego następstwem jest rozpoczęcie uwalniania się histaminy co wiąże się z dużym bólem. Laser w przeciwieństwie do skalpela kauteryzuje (zamyka) końcówki nerwowe, blokując w ten sposób wytwarzanie się histaminy, znacznie niwelując ból powstający w trakcie i po zakończeniu zabiegu.
    Drugą różnicą na korzyść laserów jest praktycznie całkowity brak recesji dziąseł po zabiegu. Laser jest znacznie bardziej przewidywalnym narzędziem niż skalpel, pozwala na zdecydowane przyspieszenie całego procesu leczenia (nie ma konieczności czekania na regenerację tkanki miękkiej po zabiegu).